http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Kandydaci

1. Adam Lipiński

Adam Lipiński urodził się w roku 1956 w Legnicy. Wiceprezes PiS. Poseł okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Założyciel partii Prawo i Sprawiedliwość na Dolnym Śląsku. Absolwent II LO w Legnicy i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Zarządzie Regionalnym NSZZ „S” we Wrocławiu.
Pod koniec lat 70-tych działacz Studenckiego Komitetu Solidarności, a następnie rzecznik Komitetu Samoobrony Społecznej w Legnicy. W stanie wojennym ukrywał się działając w konspiracji. Był m.in. szefem poligrafii Regionalnego Komitetu Strajkowego (RKS) we Wrocławiu, założył organizację Ruch Społeczny Solidarność, był redaktorem kilku podziemnych wydawnictw książkowych i czasopism, m. in. Wydawnictwa Kret, miesięczników Konkret i Nowa Republika, kolportowanych głównie na terenie Dolnego Śląska (Wrocław, Legnica, Głogów, Jelenia Góra i w Warszawie).
W 1989 prezes stowarzyszenia Centrum Demokratyczne, członek Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu, założyciel Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku i poseł PC pierwszej kadencji Sejmu III RP (1991-1993).
Redaktor naczelny, a następnie wydawca ogólnopolskiego tygodnika społeczno-politycznego „Nowe Państwo”
Poseł IV kadencji, członek Komisji Mniejszości Narodowych, Nadzwyczajnej Komisji ds. Ustawy o Lobbingu oraz Komisji Kontaktów z Polakami za Granicą.
Założyciel Komitetu Polska Ukraina - Solidarność oraz Komitetu Solidarni z Białorusią. Działa na rzecz demokracji w krajach Europy Wschodniej. Był m.in. pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu ok. 1000 obserwatorów z ramienia PiS podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie oraz inicjatorem wydania „Głosu znad Niemna”, zakazanego przez Łukaszenkę organ Związku Polaków na Białorusi.
Żona Halina jest redaktorem, córka Marta maturzystką A.D. 2005. Suczka Pestka, traktowana jak członek rodziny, jest nieodłączną towarzyszką wszystkich podróży turystycznych posła.


strona www: www.adamlipinski.pl.
adres email: adam.lipinski@sejm.pl

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków