http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
06.10.2005 | Informacja prasowa | źródło: PiS, PAP

Kazimierz Marcinkiewicz w sprawie ministerstwa rozwoju regionalnego

Kandydat PiS na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział utworzenie w nowym rządzie ministerstwa rozwoju regionalnego. Przedstawił podczas konferencji prasowej w Lublinie propozycje Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do przyspieszenia rozwoju regionów wschodnich, w tym Lubelszczyzny. To ministerstwo powstanie po to, by dużo lepiej wykorzystać te możliwości, te szanse dla rozwoju regionów, które daje nasza obecność w Unii Europejskiej - podkreślił Marcinkiewicz.

Według niego, na Lubelszczyźnie i na całej ścianie wschodniej trzeba najpierw poprawić komunikację. Jako priorytetową określił rozbudowę drogi nr 19 łączącej Białystok, Lublin i Rzeszów, a także połączeń Lublina z Warszawą i ze Śląskiem. Ważnym elementem tej strategii jest budowa lotniska dla metropolii lubelskiej oraz poprawienie infrastruktury kolejowej, która przez ostatnie lata była bardzo zaniedbana - dodał Marcinkiewicz.

Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, w razie potrzeby rząd udzieli wsparcia dla budowy lotniska. Jednocześnie podkreślił, że PiS chce doprowadzić do pewnego rodzaju prywatyzacji lotnisk w Polsce. Chcemy, by udziały w lotniskach miały regiony i miasta, przy których lotniska się znajdują. Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze jest przedsiębiorstwem bardzo bogatym. Ma sporo środków finansowych, by inwestować także tu, w Lublinie - powiedział Marcinkiewicz.

Podkreślił, że PiS będzie zabiegało w UE o program pomocy dla polskiej ściany wschodniej. Jesteśmy przekonani, że uda nam się namówić Unię Europejską do specjalnego programu dla wschodniej rubieży Unii - powiedział Marcinkiewicz. Dodał, że PiS będzie się starało doprowadzić do zmiany w Narodowym Planie Rozwoju tak, aby Lublin był w nim uwzględniony jako metropolia.

Zdaniem Marcinkiewicza, należy wykorzystać to, że Lublin jest jednym z głównych ośrodków akademickich i utworzyć w Lublinie trzeci uniwersytet - uniwersytet polsko-ukraiński - powiedział.

Marcinkiewicz nie chciał powiedzieć, kiedy będą znane nazwiska nowych wojewodów. Nie dopuszczam żadnych rozmów regionalnych na ten temat. Wojewodowie są przedstawicielami rządu. Po powołaniu rządu w następnej kolejności będą powoływani wojewodowie. Innych możliwości doboru wojewodów nie dopuszczam – zaznaczył Marcinkiewicz.

Kandydat PiS na urząd premiera Kazimierz Marcinkiewicz przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowało regulamin nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa, który zawiera m.in. propozycje konkursów na stanowiska w zarządach. Przedstawicielom państwa w zarządach i radach nadzorczych spółek będą stawanie wysokie wymagania co do kwalifikacji – podkreślił Marcinkiewicz. Co roku będą oni oceniani. Dobór musi być jasny i przejrzysty. Na każdym etapie będzie on publikowany na stronach Ministerstwa Skarbu Państwa, łącznie z zarobkami i nazwiskami oraz kryteriami podejmowania decyzji – na zakończenie powiedział Kazimierz Marcinkiewicz.

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków