http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
28.09.2005 | Wywiad | źródło: Polskie Radio

Kazimierz Marcinkiewicz - gość Jolanty Pieńkowskiej

- Dziś gościem „Salonu politycznego” Trójki jest kandydat na premiera Kazimierz Marcinkiewicz, Prawo i Sprawiedliwość, dzień dobry.

- Kłaniam się wszystkim.

- Gratulować czy współczuć ?

- Ja jestem przekonany, że mamy cele do osiągnięcia i, że te cele osiągniemy. W związku z tym chyba jakieś gratulacje mogą być . Nawet ciepłe.

- No to gratulujemy. Żona tez panu pogratulowała ?

- Żona to jest moja ostoja i zawsze tak było. Tak jest z rodziną. Ale żona jednocześnie nie uczestniczy w sprawach politycznych. Tylko w ten sposób możemy mieć tę oazę spokoju.

- No ale rozumiem, że zadzwonił pan i powiedział, że jest taka propozycja.

- Oczywiście , że często dzwonię do żony i zawsze do niej jeżdżę .

- No dobrze, ale powiedział pan : „Będę premierem”, a żona co ?

- A żona powiedziała : „Tak myślałam”.

- No to myślała inaczej niż wszyscy Polacy, którzy myśleli, że premierem będzie Jarosław Kaczyński. To jest polityk, który w całej Polsce w wyborach do Sejmu dostał najwięcej głosów, ponad 170 tysięcy. I Polacy tak jak oddawali głos na Platformę Obywatelską wiedzieli, że będzie premier z Krakowa , tak jak głosowali na Prawo i Sprawiedliwośc licząc na to, że będzie Jarosław Kaczyński. Dlaczego Jarosław Kaczyński nie podjął się misji tworzenia rządu?

- Jarosław Kaczyński także w trakcie kampanii wyborczej wielokrotnie sugerował , że może być także inne rozwiązanie. Lech Kaczyński jest naszym kandydatem do najwyższego urzędu w państwie. Nasze zmiany naprawy państwa możemy przeprowadzić wówczas gdy Lech Kaczyński obejmie tę funkcję. To jest bardzo istotna sprawa, dlatego, że parlamenty się zmieniają , a prezydent jest ostoją tych zmian. I Lech Kaczyński wygra te wybory.

- No to zobaczymy 9, a potem 23 października, ale o ile ja pamiętam kampanię wyborczą to Jarosław Kaczyński mówił , że jeśli Lech zostanie prezydentem to on wtedy zrezygnuje z teki premiera, natomiast nigdy nie było takiej sytuacji, w której Jarosław Kaczyński juz od początku mówił "nie będę premierem".

- Pani redaktor - toczy się kampania prezydencka, a jednocześnie Polska - państwo nie może czekać z powołaniem rządu . Aby nie wikłać tworzenia rządu i powoływania rządu wybraliśmy właśnie taką drogę. Ja jestem przekonany, że to jest droga , która usprawnia prowadzenie bardzo ważnych prac. Formowanie rządu to jest wspólna praca koalicyjna. Najpierw stworzenie programu - programu, który musi czerpać z najlepszych elementów programu jednej i drugiej partii. Musimy niejako zakopać te topory, które wyjmowaliśmy gdy debatowaliśmy merytorycznie o programie gospodarczym i dziś pokazać jedną drogę do osiągania wspólnego celu.

- No tak, ale ja ciągle mam takie poczucie, że Polacy mogą czuć się oszukani. Że tak jak mówił wczoraj Donald Tusk Platforma Obywatelska jest zaskoczona i wyborcom należą się publiczne wyjaśnienia Jarosława Kaczyńskiego. Będą takie wyjaśnienia?

- Te wyjaśnienia od razu wczoraj padły na konferencji prasowej, trochę się więc dziwię tym dalszym oczekiwaniom. Natomiast chyba warto zwrócić uwagę , że w wielu krajach europejskich mamy właśnie taką sytuację, że premier państwa nie jest jednocześnie liderem największej partii, nie jest w ogóle liderem partyjnym.

- Ale pamięta pan doskonale sytuację - był pan przecież szefem doradców Jerzego Buzka. Pamięta pan doskonale tę sytuację , w której mówiło się , że Marian Krzaklewski kieruje rządem z tylnego siedzenia. Dziś Donald Tusk wspomina sytuację z 92 roku kiedy Jarosław Kaczyński mimo, że Porozumienie Centrum wygrało wybory - wskazał Jana Olszewskiego. I znów mamy sytuację kierowania rządem z tylnego siedzenia. Jeden z słuchaczy Trójki powiedział, że skrót PiS można rozszyfrować „Premier i Sufler”.

- Jeśli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego - znamy go. Dziennikarze także wiedzą, że zupełnie nie wtrącał się w prowadzenie spraw warszawskich . Wiedzą , że Ludwik Dorn kierował klubem parlamentarnym samodzielnie tzn, z nami, a Jarosław Kaczyński uczestniczył w tych decyzjach, które były decyzjami strategicznymi, kierunkowymi. Rząd musi pracować dokładnie tak samo. Jest premier, jest rada ministrów. Ale jest także koalicja. I dwóch liderów tej koalicji - jest Donald Tusk i jest Jarosław Kaczyński. I wiadomo, że w najważniejszych sprawach musi być konsultacja także polityczna, koalicyjna . Ale jednocześnie wiadomo, że rząd ma absolutną samodzielność w podejmowaniu decyzji. Ja widziałem to z bliska, wiem, jak to wygląda.

- Podał się pan do dymisji w rządzie Jerzego Buzka, bo mówił pan, że juz dłużej nie może tak pracować.

- Właśnie, wówczas podałem się do dymisji, a dziś podjąłem się tego zadania, bo znam Jarosława Kaczyńskiego.

- Co powiedział Jarosław Kaczyński wczoraj przychodząc do pana?

- My na ten temat jaka wybrać drogę rozmawialiśmy juz wielokrotnie. Dzień wczorajszy to dzień bardzo wielu rozmów.

- Czyli już przed wyborami wiedział pan, że może pan być kandydatem na premiera?

- Może nie aż tak szybko, ale Jarosław Kaczyński wczoraj także mówił, że to iż jestem współautorem programu Prawa i Sprawiedliwości, nie tylko w tej części gospodarczej, ale przede wszystkim w tej części gospodarczej, a więc tej, która jest bardzo ważna dla każdego Polaka , no i która była najbardziej kontrowersyjna jeśli chodzi o nasze relacje z Platformą Obywatelską , i że właśnie ten wybór jest z tym związany. że będzie mi dużo łatwiej i porozumieć się , i szybko sformułować silny rząd. Polska już dziś, jutro, potrzebuje silnego rządu z dobrym programem.

- A nie jest pan takim kandydatem przejściowym na kilka tygodni ? Hanna Gronkiewicz - Waltz mówiła wczoraj w Trójce , że może też być taki scenariusz, że kiedy Lech Kaczyński przegra wybory prezydenckie to Jarosław Kaczyńśki właśnie jego wskaże jako kandydata PiSu na premiera i ta pańska misja potrwa do 24 października najdalej?

- Tworzę rząd na 4 lata, rząd silny i stabilny. Lech Kaczyński wygra wybory prezydenckie.

- A jeśli nie?

- Pani redaktor, nie startowalibyśmy bez wiedzy i woli zwycięstwa. Lech Kaczyński jest Polsce potrzebny jako prezydent i będzie gwarantem dokonania tych wszystkich zmian. Musimy skończyć z trzecią RP i zacząć czwartą Rzeczpospolitą. Zaczynamy ją - państwo przezroczyste, państwo sprawnie rządzone, państwo bogacące się. To jest ten cel , który stawialiśmy , to jest ten cel, który także stawiała Platforma Obywatelska. Jesteśmy przekonani, że Lech Kaczyński właśnie jako prezydent jest gwarantem, że ten program będzie zrealizowany bez względu na to co będzie się działo w parlamencie.

- Z rewolucją w budżecie na przyszły rok, którą już pan zapowiada?

- Tak , budżet stagnacji jaką przedstawił premier Belka jest budżetem nie do przyjęcia, dlatego pracowaliśmy bardzo ciężko, bo nie mając wszystkich pełnych danych nad autopoprawką. Już taka autopoprawkę z naszej strony przygotowaliśmy. Myślę, że ten zespół gospodarczy - nasz wspólny z Platformą będzie mógł się już tym zająć w najbliższym czasie. Bo chcemy tę autopoprawkę wraz z ustawami okołobudżetowymi wprowadzającymi elementy naszego programu przedstawić parlamentowi jako rząd na przełomie listopada i grudnia. Dokonamy daleko idących zmian . Przede wszystkim po to, by przeznaczyć środki na inwestycje. Także na te dopłaty do środków z unii europejskiej, na drogi, na kolej. Tylko inwestycje będą mogły napędzać polska gospodarkę ,ale jednocześnie chcemy utrzymać zgodnie z naszym programem deficyt budżetowy na poziomie 30 miliardów złotych. O podatkach będziemy rozmawiali w zespole. Jestem przekonany, że 3 x 15 to był program do niedzieli, która już minęła.

- A kiedy zaczniecie rozmowy o tworzeniu rządu?

- Jestem przekonany, że podejmiemy te rozmowy juz dziś. Dziś chciałbym spotkać się z przewodniczącym Donaldem Tuskiem. Chciałbym także spotkać się z Janem Rokitą.

- A oni juz wiedzą, że pan chciałby się już z nimi spotkać?

- Wiedzą. Przedstawię harmonogram pracy zespołu. Chce wyznaczyć czas i zakres pracy tych zespołów, które zaproponowaliśmy w dniu wczorajszym, tylko drobna zgoda Platformy Obywatelskiej i od wieczora ruszamy.

- Drobna zgoda to co, przepraszam.

- Wystarczy akceptacja do tych propozycji.

- A kiedy poznamy skład rządu?

- Najpierw program, program w każdym segmencie życia państwa.

- To rozumiem, tylko wyborcy chcą wiedzieć kto będzie nami rządził. Mamy kandydata na premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Chcemy wiedzieć czy w tym rządzie np. będzie Jan Rokita.

- Mam nadzieję , ze tak. Będę to Janowi Rokicie proponował , bo chciałbym by był wicepremierem i chciałbym by razem ze mną bardzo skutecznie i wytrwale pracował w ciągu tych najbliższych dni nad tworzeniem programu i sformowaniem rządu, ale najpierw program, a potem dobór osób. Musimy skończyć z tą tradycją jaką mieliśmy do tej pory, że zaraz po wyborach zaczynała się wielka karuzela nazwisk. Nie, ważniejsze jest to jaki program będziemy realizowali, a kto będzie to realizował ? - najlepsi z najlepszych.

- No tak, ale to jest ważne kto będzie realizował ten program i czy wie pan juz kogo chciałby pan widzieć w swoim rządzie. Ja nie pytam w tej chwili o konkretne nazwiska, ale rozumiem, że pan jako premier musi wiedzieć z kim chce pracować.

- Oczywiście, mam takie propozycje właściwie do każdego resortu. Będę oczekiwał takich propozycji także ze strony Platformy Obywatelskiej, ale doboru będziemy dokonywać wówczas gdy będzie już program . Dziś mamy do czynienia z dwoma programami i dziś gdyby dobierać osoby do jednego lub drugiego programu moglibyśmy wybierać inaczej niż wówczas gdy będziemy mieli jedną drogę. Jeden wspólny program skutecznego rządzenia. Wtedy dobierzemy tych ludzi do tego właśnie programu.

- Donald Tusk mówił wczoraj, że chciałby aby te negocjacje toczyły się przy otwartej kurtynie. Będą?

- My chcemy państwa przezroczystego, w związku z tym nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli ukrywać się czy uciekać przed opinia publiczną i dziennikarzami. Tak być nie może i nie będzie . Do wszystkiego możecie mieć państwo dostęp właśnie po to, by śledzić w jaki sposób sa prowadzone rozmowy. Jeżeli chcemy państwa przezroczystego - a chcemy - to musimy zacząć od siebie.

- Kazimierz Marcinkiewicz - kandydat PiS na premiera był dziś gościem Trójki.

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków