http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
19.09.2005 | źródło: Wirtualna Polska

Czat z Jarosławem Kaczyńskim

Moderator: Gościem Redakcji Wydarzeń i WP jest dr Jarosław Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości. Zapraszamy do rozmowy.

Jarosław_Kaczynski: Witam. Muszę skończyć o 11:40.

snajper881: Jak długo będą tolerowane burdy na stadionach piłkarskich?

Jarosław_Kaczynski: No będziemy chcieli to ukrócić zaostrzając prawo i wzmacniając policję. Te burdy można ukrócić rozpoznając najbardziej agresywnych, tzw. rekinów i po prostu izolując ich.

~popieram: Czy mógłby pan skomentować informację o poręczeniu za podejrzanych w aferze finansowej przez Donalda Tuska? Chodzi o doniesienie z ŻW.

Jarosław_Kaczynski: To jest tak, sam fakt poręczenia nie jest żadnym przestępstwem ani czynem nagannym. Oczywiście, ponieważ chodzi o kandydata na prezydenta z wielkimi szansami, wobec tego rzecz musi być wyjaśniona, ale to nie jest zadanie PiS-u. Jeżeli ktoś sądzi, że my zaczniemy uprawiać kampanię tego typu, to się myli.

benia0123: Co z pracownikami byłych służb specjalnych PRL, którzy piastują wysokie stanowiska w MSWiA. Czy nadal będą rządzić? Czy też najwyższy czas, aby odeszli? Jeśli tak, czy odejdą z pełnymi przywilejami nabytymi podczas służby w organach PRL?

Jarosław_Kaczynski: Najwyższy czas, żeby odeszli, a sprawa przywilejów dla tego rodzaju osób musi być przedmiotem odrębnego uregulowania o charakterze redukcyjnym. Natomiast jasno mówimy, że jesteśmy przeciw mechanicznemu zmniejszeniu emerytur dla funkcjonariuszy policji i wojska, bo to jest ciężkie uderzenie w te służby, i co za tym idzie ciężkie uderzenie w państwo. Ale oczywiście UBeków to nie dotyczy.

nnnnn20: Przy kolejnej nowelizacji prawa karnego czy przewidziano zaostrzenie kar dla \'\'sprzedajnych\'\' polityków? Pozdrawiam.

Jarosław_Kaczynski: W tej nowelizacji, którą zawetował prezydent Kwaśniewski, a która była w istocie nowym Kodeksem Karnym takie zaostrzenie było. Sądzimy, że można tez przywrócić sytuację z okresu międzywojennego, kiedy urzędnicy za przestępstwa odpowiadali na surowszych zasadach niż pozostali obywatele, pamiętam nawet, że proponowałem wprowadzenie tej zasady za czasów pierwszej Solidarności i do dziś dnia uważam, że nie byłoby to złe.

~dawajdalej: Czy jest pan za pełną jawnością w życiu politycznym?? Np. przez ujawnianie dochodów osób sprawujących władzę, dostęp do dokumentów przetargowych itp.???

Jarosław_Kaczynski: Oczywiście, że tak. Wszystkie inicjatywy w tej dziedzinie łącznie z inicjatywą lustracji ekonomicznej polityków obejmującej rodziny to są inicjatywy PiS-u. I my taką lustrację chcemy bardzo przeprowadzić. Co masz, co ma twoja rodzina i skąd masz.

~Pio23: Ja mam pytanie dotyczące polskich autostrad i dróg, co jest z nimi? Pewnie sam pan widzi co się dzieje ...

~ślązaczka: Na wczorajszej konwencji w Katowicach przedstawił pan posła Jerzego Polaczka jako przyszłego ministra. Czy była to tylko kurtuazja czy wstępne realne namaszczenie? I jak to się ma do projektu likwidacji ministerstwa infrastruktury?

Jarosław_Kaczynski: My nie mamy takiego projektu, to jest projekt zdaje się naszych kolegów z PO. Pan Polaczek będzie proponowany na to właśnie stanowisko, a w Polsce można budować autostradę i to nawet szybką, ale najpierw trzeba odrzucić system koncesyjny, który jest jednym gigantycznym nieporozumieniem, żeby nie powiedzieć nadużyciem. Pieniądze podatników są wydawane, rosną fortuny, tylko autostrad nie ma.

~absolwent: A co z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, czy planujecie jakieś specjalne udogodnienia, aby owe przedsiębiorstwa mogły wreszcie zarabiać na siebie, a nie na urzędników?

Jarosław_Kaczynski: No, my proponujemy daleko idące udogodnienia przy zatrudnianiu i inwestowaniu, przy rozwoju. Obniżenie CIT-u za każdego nowego pracownika, płacenie przez 2 lata składki za tego pracownika i zaliczenie do amortyzacji wszystkich inwestycji poza luksusowymi, takimi jak samochody osobowe. Poza tym, politykę pieniężną, która będzie potaniała kredyt. Przedsięwzięcia infrastrukturalne, o których wspominałem, drogi, autostrady, które będą ułatwiały prowadzenie biznesu.

Wielki program budownictwa mieszkaniowego, który też jest propozycją także dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo to one będą produkowały wszystko, co jest potrzebne i do budowy i później do mieszkań. My w naszym planie ożywienia gospodarki liczymy przede wszystkim na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Dodam jeszcze, nasz plan doprowadzenia w krótkim czasie do tego, by wierzytelności były ściągalne, a firmy specjalizujące się w okradaniu innych firm zlikwidowane a ich właściciele na wikcie państwowym. To jest też bardzo ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli tylko koledzy z PO przyjmą ten plan, albo społeczeństwo nam udzieli takiego poparcia, że będziemy mogli go sami przeforsować, to los małych i średnich firm na pewno się bardzo poprawi.

~lekarz: Co z VAT-em w szpitalnictwie? Obecnie obowiązuje zwolnienie z VAT-u, czy nie można by zrobić stawki 0%, a wtedy byłyby możliwości odliczeń VAT-u np. z inwestycji jak i z zakupu protez i innych. Teraz dla szpitali VAT jest kosztem i to jest właśnie chore.

Jarosław_Kaczynski: Ja nie chciałbym odpowiadać na tak szczegółowe pytania, po prostu dlatego, że nasz projekt zmian w służbie zdrowia przynajmniej w tej wersji, którą ja znam tego problemu nie obejmuje. To jest projekt finansowania służby zdrowia z budżetu, ale oczywiście na zasadach właściwych w gospodarce rynkowej, a nie tak jak było za PRL, co niektórzy sugerują.

rwitczak2: Jakie jest pana stanowisko w odniesieniu do roli Banku Centralnego w gospodarce. Czy obecne priorytety Banku, tzn. przede wszystkim walka z inflacją i małe zaangażowanie w kreowanie polityki kredytowej banków komercyjnych odpowiada panu?

Jarosław_Kaczynski: Nie odpowiada, ja już o tym wspominałem, potrzebne jest przede wszystkim w tej chwili obniżenie kosztów kredytu, który w Polsce w dalszym ciągu jest relatywnie drogi i stworzenie mechanizmów, które uczyniłyby z banków element pro rozwojowy, pro inwestycyjny. Banki takiej roli dzisiaj w Polsce nie odgrywają. To jest jedna ze sfer gigantycznych błędów popełnionych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Będzie je trzeba powoli i rozsądnie, bo inaczej się nie da, naprawiać.

~Wiking: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, to czy PiS odświeży kadry policji z tzw. betonu policyjnego? Jakie jest pana zdanie w sprawie zwiększenie uprawnień Straży Gminnych i Miejskich, czy będą to swoiste urzędy szeryfowskie tak jak w USA?

Jarosław_Kaczynski: Policja musi ulec zasadniczej reorganizacji, i my bardzo szczegółowy plan takich działań mamy, jest on częścią naszego programu. Oczywiście te elementy, które podtrzymują obecny stan policji, a nie jest to stan dobry, muszą być eliminowane.
Jeżeli chodzi o zwiększenie uprawnień Straży Miejskich, Gminnych, to my widzimy rolę tych straży, tak jak to się coraz wyraźniej kształtuje w Warszawie, jako policji pomocniczej. To się tutaj coraz bardziej udaje, mowie o stolicy i sądzimy, że przynajmniej w kilku miastach większych też się może udać.

romanroman1: Jak będzie wyglądała organizacja pracy aparatu podatkowego? Powołano np. duże urzędy skarbowe, które w zakresie kontroli pracują gorzej niż UKS-y. W 2003r. Służba Celna przejęła obsługę podatku akcyzowego i szczególny nadzór podatkowy. Czy tak zostanie?

Jarosław_Kaczynski: Jeżeli chodzi o aparat podatkowy i w ogóle aparat Ministerstwa Finansów, to z całą pewnością dojdzie tutaj do zasadniczych zmian związanych i z uproszczeniem systemu podatkowego, i łączeniem komprymowaniem różnego rodzaju instytucji. Szczegóły tego planu muszą zostać jednak ostatecznie uzgodnione z PO, bo nie ma co ukrywać, że w tej chwili są dwie dość wyraźnie odmienne wizje.

~wiecho: Co pan myśli o wprowadzeniu kas fiskalnych dla lekarzy i prawników? Bardzo duże pieniądze uciekają dla budżetu.

Jarosław_Kaczynski: My sądzimy, że powinna obowiązywać zasada równości, skoro kasy fiskalne próbuje się w taksówkach umieszczać, to nie widzę powodu, żeby nie umieszczać ich tam, gdzie tych pieniędzy jest dużo więcej, tym bardziej, że sam wypróbowałem na własnej skórze mając na głowie liczne procesy, jak to wygląda.

jan.pirog: Czy nadal będzie pan hołdował temu, że rządzący (posłowie, senatorzy) muszą zarabiać dużo, bo wtedy nie mają ciągot do korupcji?

Jarosław_Kaczynski: Ja temu nie hołduję, te płace, które są w tej chwili zostały ustalone przez SLD w 1995 czy 96 roku. I od tego czasu realnie dość istotnie spadły.

Natomiast rzeczywiście uważam, że nie należy koncentrować uwagi społeczeństwa na błyskotkach, a na poważnych sprawach. Można obniżyć płace i zresztą one już zostały obniżone, choćby przez zniesienie trzynastek. Ale przede wszystkim trzeba rozbić w Polsce układ, który - proszę mi wybaczyć kolokwializm - doi Polskę od góry do dołu. Od tych układów centralnych, które się zajmują Orlenem, PZU czy tym podobnymi rzeczami po te gminne, które działają na nieporównanie mniejszą skalę, ale też są bardzo szkodliwe, to jest dziś największy kłopot i to hamuje rozwój Polski.

~krem: Co z ZUS-em, który za kilka lat prawdopodobnie zbankrutuje? Czy to uczciwe, aby w demokratycznym państwie obywatele byli zmuszeni do płacenia haraczu?

Jarosław_Kaczynski: Przymusowe ubezpieczenia to jest rzecz w państwach nowoczesnych normalna. Ich zniesienie musiałoby w krótkim czasie prowadzić do gigantycznego kryzysu społecznego. W Polsce mamy przy tym system najmniej solidarny z możliwych, to jest w gruncie rzeczy system przymusowych oszczędności, a nie klasyczny system ubezpieczeniowy. I on rzeczywiście ma sporo mankamentów. Ale w tej chwili wycofać się z niego już nie sposób. Trudno też, teraz wracam już do ZUS-u zrezygnować ze służby zdrowia, powszechnie dostępnej, rent powypadkowych itd., itp. Po prostu nikt na świecie niczego innego nie wymyślił.

~polidaktyl: Czy popiera pan pomysł na płatne studia, jeśli tak to w jakim zakresie (o ile mniej płaciłby dzienny od zaocznego i wieczorowego?)

Jarosław_Kaczynski: Nie popieram tego pomysłu zdecydowanie. Musi być pewien zakres studiów bezpłatnych, ze względów społecznych. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że w obecnej sytuacji często bogatsi nie płacą, a biedniejsi płacą. I nad tym trzeba pracować, ale znieść zasadę bezpłatnego wykształcenia, także wyższego to uderzyć i w Konstytucję, i w społeczną równość, bo wtedy pewna grupa zdolnej młodzieży ze słabo uposażonych środowisk w ogóle nie miałaby żadnych szans.

~mily_1: Czy jest pan zwolennikiem kolejnej reformacji struktur powiatowych, jeśli tak to w jaki sposób?

Jarosław_Kaczynski: W tej chwili struktura administracji terytorialnej powinna zostać zachowana; możliwe są niewielkie korekty, nie można bowiem wszystkiego zmienić naraz. Ale w pewnej perspektywie, dość odległej, rzecz jest na pewno do rozważenia.

stfan: Czy uważa pan, że powinno się zmienić Ordynację Wyborczą i odpartyjnić wybory, tworząc zasadę głosowania na konkretną osobę dopuszczając demokratycznie do wyborów każdego, kto zechce indywidualnie kandydować do parlamentu czy samorządu?

Jarosław_Kaczynski: To jest pomysł w istocie bardzo naiwny. Jeżeli we wszystkich państwach demokratycznych istnieją partie i one organizują życie publiczne na poziomie parlamentu, a w pewnej mierze także samorządu, to wynika to z pewnych obiektywnych mechanizmów społecznych. Wszelkie próby tworzenia demokracji, czy choćby pół demokracji bez partii politycznych kończyły się tak samo, jak próby tworzenia gospodarki bez rynku, czyli kompletnym niepowodzeniem.

Przypomnę też, że parlament, żeby działać musi być wewnętrznie zorganizowany, inaczej traci znaczenie i władza przechodzi gdzie indziej. To jest elementarz demokracji. Wreszcie do pracy w parlamencie nadają się nie indywidualiści, tylko ludzie gotowi podporządkować się pewnej dyscyplinie. Inaczej nie dałoby się w parlamencie nawet wybrać marszałka, nie mówiąc już o dalszym funkcjonowaniu.

Jeżeli ktoś nie jest w stanie funkcjonować z innymi, czyli jakoś się samo ograniczać, bo każdy współdziałając z innymi musi się jakoś samo ograniczać, to powiem jasno: nie nadaje się do polityki. Bo do polityki nie każdy się nadaje.

~SQNiacz: Czy pana partia w nowym rządzie będzie się starać inwestować w polski sport???? Chodzi mi głównie o budowę stadionów...

Jarosław_Kaczynski: To jest tak, że oczywiście w Polsce nie może być kontynuowana sytuacja, w której nie ma nawet jednego odpowiadającego współczesnym wymogom dużego stadionu piłkarskiego. Ale budowa takich stadionów to zadanie klubów, które są dzisiaj przecież podmiotami gospodarczymi, samorządów, a także biznesu, nie sportowego. Tą drogą niejedno można zrobić, ale przedtem polski sport trzeba oczyścić, bo w jego obecnym stanie naprawdę niewiele da się zdziałać.

~alojzy: Czy przewidujecie nowelizację Kodeksu Pracy, tak aby prawa pracownicze były respektowane i szanowane przez pracodawców?

Jarosław_Kaczynski: Przewidujemy ustawę , którą można określić jako ustawę o przywróceniu obowiązywania prawa pracy, gdyż ono dzisiaj bardzo często nie obowiązuje. Przede wszystkim chodzi o urealnienie funkcjonowania i odpowiedzialności Państwowej Inspekcji Pracy. Za przestrzeganie prawa pracy musi odpowiadać rząd, bo dzisiaj skonstruowano to tak, że nikt za to nie odpowiada. I to jest i skandaliczne, i oznacza nie wykonywanie obowiązków państwa wobec obywateli, i szkodzi też polskiej gospodarce. Bo my wyścigu na niskie płace i fatalne warunki pracy z Chinami i tak nie wygramy. I jak mamy się rozwijać, to droga musi być zupełnie inna. A przedsiębiorcy, którzy nie potrafią prowadzić interesów przestrzegając prawa pracy i płacąc swoim podwładnym choćby minimalne płace muszą po prostu odpaść z rynku, bo są na nim elementem szkodliwym, także gospodarczo.

Proszę powiedzieć jakie będą pana decyzje dotyczące Lasów Państwowych. Niektórzy kandydaci chcą je sprywatyzować. Czy pan również?

Jarosław_Kaczynski: Bardzo zdecydowanie nie. Broniłem ich w poprzedniej kadencji, byłem nawet sejmowym pełnomocnikiem komitetu społecznego, który działał w tym zakresie, i całkowicie podtrzymuję już jako szef partii to stanowisko. Lasy Państwowe mają u nas długą już tradycję, powstały przeszło 80 lat temu, są dobrem narodowym, inni nam ich zazdroszczą. Korzystanie z nich to jedno z nie zapisanych w prawie, ale całkiem realnych praw obywatelskich.

~Petrol: Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego odbijają się nie tylko na kierowcach, ale także na reszcie obywateli, czy PiS zamierza dokonać znacznej obniżki VAT-u i Akcyzy na te towary?

Jarosław_Kaczynski: Już dokonano pewnej obniżki i myśmy to postulowali. Jeżeli ta tendencja wzrostu cen będzie się utrzymywała, bo ciągle mamy nadzieję, że te ceny już uderzyły w sufit, to będziemy musieli obniżać, tzn. wzrost nie będzie proporcjonalny.

~pekoslaw: Coraz częściej mówi się o możliwościach wejścia do Parlamentu Platformy JKM, czy uważa pan tą partię za potencjalnego sojusznika?

Jarosław_Kaczynski: Nie podzielam zdania, że ona ma szansę wejść do Parlamentu.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

Jarosław_Kaczynski: Dziękuję, dziękuję za pytania.

Moderowała: Małgorzata Skrobecka

 

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków