http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
13.09.2005 | źródło: PAP

PiS chce wprowadzenia tzw. sądów 24-godzinnych

Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt zmian w polskim prawie, zmierzający do wprowadzenia sądów przyspieszonych, tzw. 24-godzinnych. Mają one przede wszystkim uderzyć w chuliganów.

Poinformował o tym w poniedziałek poseł Zbigniew Ziobro na konferencji zorganizowanej w Nowej Hucie, gdzie dochodzi bardzo często do chuligańskich awantur. W ubiegłym roku w pięciu przypadkach były ofiary śmiertelne.

„Zamierzamy ukrócić chuligańskie ekscesy, które zresztą zdarzają się nie tylko w Nowej Hucie, wprowadzając tzw. sądy 24-godzinne - powiedział Ziobro. - Po złapaniu na gorącym uczynku sprawców drobnych oraz średniej wagi przestępstw, także chuliganów, stawaliby oni przed sądem najpóźniej w ciągu 24 godzin. Nie byłoby długich postępowań przygotowawczych i czasami jeszcze dłuższych postępowań sądowych. Chodzi o to, aby natychmiast karać sprawców, bo wskutek przewlekłych procedur czują się oni obecnie bezkarni”.

Projekt PiS przewiduje udział prokuratora oraz obrońcy w przyspieszonych rozprawach sądowych. Kary nie mogą być wyższe niż 3 lata pozbawienia wolności. W przypadku zastosowania aresztu do 3 miesięcy, skazani będą musieli sami pokryć koszty pobytu w miejscu odosobnienia. Natomiast w sytuacjach recydywy dolna granica kary ma być podwyższona o połowę.

„Sądy przyspieszone są stosowane we Francji i w Stanach Zjednoczonych, gdzie przynoszą spodziewane efekty, przyczyniając się do zmniejszenia chuligańskich wybryków oraz drobnych przestępstw” - zapewnił poseł PiS.

W konferencji wzięła także udział Monika Ryniak, której syn rok temu został napadnięty w Nowej Hucie i pobity. Kilkugodzinna operacja uratowała mu życie, stracił jednak płuco.

„Sprawcy tego bandyckiego napadu na mojego syna zostali co prawda zatrzymani, ale większość z nich jest już na wolności. Do tej pory nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces sądowy przeciwko nim. Jesteśmy zastraszani przez młodocianych chuliganów. Dlatego jestem za projektem PiS zaostrzającym prawo karne. Nowe przepisy prawne zwiększą na pewno bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Nowej Huty” - mówiła Ryniak.

Ziobro zapowiedział, że PiS przedstawi wkrótce całościowy projekt zmian w prawie karnym.

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków