http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
02.09.2005 | źródło: PiS

PiS przedstawił najważniejsze postulaty edukacyjne

Radykalne obniżenie kosztów podręczników, specjalny program dożywiania uczniów z niezamożnych rodzin oraz zachowanie systemu finansowania przez państwo studiów wyższych to jedne z najważniejszych postulatów programu edukacyjnego Prawa i Sprawiedliwość.

W pierwszym dniu roku szkolnego Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się księgarni Traffic z rodzicami i uczniami warszawskich szkół. Prezes Kaczyński przedstawił najważniejsze postulaty programu edukacyjnego PiS. W swoim wystąpieniu podkreślił, że jednym z priorytetów zapowiadanej przez jego partię reformy w systemie edukacji będzie obniżenie cen podręczników szkolnych o 30 procent. PiS chce, by w drodze rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej określane były maksymalne ceny podręczników: 15 zł w szkołach podstawowych za książkę, 18 zł w gimnazjach i 20 zł w szkołach ponadgimnazjalnych. Zdaniem Prezesa PiS takie działania spowodują, że dostęp do polskiej oświaty będzie lepszy i łatwiejszy. Jarosław Kaczyński zaznaczył również, że polską szkołę trzeba zracjonalizować tak, by przekazywała informację rzeczywiście potrzebne. Takie, które tworzą podstawy kulturowe, pozwalają funkcjonować we wspólnocie narodowej, w pracy i życiu gospodarczym - podkreślał lider PiS.

Na spotkaniu obecny był także poseł Kazimierz Marcinkiewicz, który jest twórcą proponowanych przez PiS zmian w dziedzinie oświaty. Poseł Marcinkiewicz zapowiedział, że PiS nie będzie w rządzie, który chciałby wprowadzić czesne za wyższe studia. Dziś mamy ponad 1 mln 800 tys. Studentów. Z tego połowa kształci się na studiach bez czesnego. Nie ma powodu, by to zmieniać. Tym bardziej, że systemy stypendialne są bardzo słabe i niewydolne - argumentował Kazimierz Marcinkiewicz.

Ponadto PiS postuluje:

Uruchomienie specjalnego programu dożywiania uczniów z niezamożnych rodzin. Jednym z najbardziej wstydliwych problemów III RP są głodne dzieci. Jak mają się uczyć? Jak mają dobrze funkcjonować w szkole, w klasie, gdy są głodne? I to codziennie. Wystarczy duża bułka z szynką i serem oraz kubkiem mleka by choć częściowo rozwiązać ten problem. Koszt dla miliona uczniów przez 200 dni w roku szkolnym to tylko 400 mln zł rocznie. Polskie państwo musi być na to stać.

Zmianę systemu wynagradzania nauczycieli. Obecnie funkcjonujący w oświacie system wynagradzania jest systemem antymotywacyjnym. Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli (standardowe, określane przez rząd) powinno zależeć od zajmowanego stanowiska oraz realizowanego wymiaru zajęć. Dobrzy nauczyciel muszą być dobrze wynagradzani. Premią za dodatkowy wkład i zaangażowanie nauczycieli jest dodatek motywacyjny. Powinien on stanowić średnio 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek motywacyjny może być także zwiększane przez organ prowadzący szkoły lub placówki oświatowe. Wynagrodzenia nauczycieli najlepszych muszą wzrastać rokrocznie, co najmniej o wysokość wzrostu gospodarczego.


 

Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków