13.10.2005 | źródło: PiS
Bolesław Piecha krytykuje zdrowotny program PO
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bolesław Piecha uważa, że propozycje PO w sprawie służby zdrowia to ultraliberalna strategia. Nie można powierzyć losów Polski ludziom, którzy są tą ideologią otumanieni, czy wręcz są szaleńcami ultraliberalnych rozwiązań – mówił poseł Piecha. My przeciwko temu będziemy zawsze protestować - oświadczył w czwartek podczas konferencji prasowej. Bolesław Piecha podkreślił, że konstytucja obliguje do zapewnienia każdemu równego dostępu do opieki zdrowotnej. Jego zdaniem, to PiS proponuje absolutny solidaryzm w zakresie opieki zdrowotnej. Współczesny świat cywilizowany mówi o zdrowiu i zasadzie solidaryzmu. Tam nie ma liberalizmu – dodał poseł PiS. Najwyższe prawo w Polsce obliguje nas do zapewnienia równego dostępu każdemu, Kulczykowi i temu kto rezyduje pod mostem - do opieki zdrowotnej – podkreślił Bolesław Piecha.
Jednocześnie poseł odniósł się do zorganizowanej wcześniej przez prof. Zbigniewa Religę konferencji prasowej. Wszyscy występujący tam eksperci, a byli to głównie menadżerowie, właściciele jednostek ochrony zdrowia, zaatakowali nasz program, nie przedstawiając nic w zamian – mówił poseł PiS. Na konferencji PO wypowiadali się menadżerowie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej – podkreślił. Jesteśmy przeciwnikami takiej sytuacji, gdy dzwoniąc po pogotowie usłyszymy pierwsze pytanie, które będzie dotyczyć numeru karty kredytowej lub konta bankowego pacjenta - zaznaczył. Bolesław Piecha podkreślił również, że program Prawa i Sprawiedliwości nie mówi o nacjonalizacji. Nikt nie chce nacjonalizować podstawowej opieki zdrowotnej, bo ona ma swój dorobek - powiedział. Ponadto podkreślił, że dla Prawa i Sprawiedliwości zdrowie, bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, jest priorytetem. Dlatego, jego zdaniem, pieniądze trzeba będzie przekazywać na zdrowie, a nie na inne sfery życia. Pacjent musi czuć się bezpiecznie – zaznaczył poseł PiS.
Ekspert Prawa i Sprawiedliwości ds. zdrowia Jacek Piątkiewicz uważa, że system ochrony zdrowia proponowany przez PiS jest oszczędny i zapewnia równość dostępu do świadczeń. Piątkiewicz podkreślił, że PiS proponuje wrócić do zasady, że pieniądze na służbę zdrowia przechodzą przez budżet. Zaznaczył, że zasada rozdziału pieniędzy ma być podobna do obecnie stosowanej, czyli rozdziału pieniędzy na zasadzie kontraktowej, przy pełnym dostępie świadczeniodawców do możliwości korzystania z tych pieniędzy. Według niego, także względy konstytucyjne przemawiają za systemem budżetowym, ponieważ gwarantuje on równość dostępu obywatelom, a nie ubezpieczonym. Piątkiewicz powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość chce poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych, wprowadzić krajową sieć szpitali. Chcemy także odwrócić niekorzystny trend obciążania pacjentów kosztami leków - na zakończenie dodał ekspert Prawa i Sprawiedliwości ds. zdrowia.