http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności
11.10.2005 | Wywiad | źródło: RMF FM

Prezes PiS Jarosław Kaczyński gościem Kontrwywiadu Kamila Durczoka w RMF FM

Kamil Durczok: Nie spieszą się państwo z powołaniem rządu? Komu się nie spieszy bardziej – PiS-owi czy Platformie?

Jarosław Kaczyński: Sytuacja chyba jest zupełnie jasna – to Platforma stwierdziła, że rząd powstanie po II turze wyborów prezydenckich.

Kamil Durczok: Jan Rokita mówi, że gdyby to od niego i Marcinkiewicza zależało, to rząd powstał by szybko. Kandydat na premiera chce powstania rządu; kandydat na wicepremiera również, to kto nie chce, by rząd powstał?

Jarosław Kaczyński: To pytanie do Platformy Obywatelskiej. Myśmy mówili od początku, że rząd powinien powstać szybko. Przedstawiliśmy od razu, bez żadnych targów, taktyki politycznej bardzo daleko idące propozycje. Niestety, odpowiedzią był atak. Nagle się okazało, że to jest jakieś przestępstwo podział miejsc w rządzie między partie. Wszędzie na świecie to jest normalna praktyka – choćby w Niemczech wczoraj coś takiego się odbyło. Donald Tusk był łaskaw stwierdzić, że jest to coś wysoce nagannego. Ten atak trwa bez przerwy i kładzie się ciężkim cieniem na pracach nad powołaniem rządu i naszych stosunkach – zupełnie tego nie rozumiem.

Kamil Durczok: Wczoraj Kazimierz Marcinkiewicz przekazał Janowi Rokicie taki dokument, który się nazywa „Solidarne państwo solidarnych obywateli” – to jest zestaw celów strategicznych dla rządu. Czy pan jest pewien, że Kazimierz Marcinkiewicz po lekturze tego dokumentu chce tworzyć rząd z Platformą Obywatelską?

Jarosław Kaczyński: To jest propozycja rzeczywiście oparta o nasze plany, ale nie było żadnej, innej możliwości. My nie mamy możliwości intuicyjnego zanalizowania i ewentualnego wprowadzenia do planów rządu programu Platformy, bo nie został on nigdy nam przedłożony. My mamy różnego rodzaju przecieki, informacje z boku na temat programu i znamy te słynne „3x15” – to w gruncie rzeczy tyle.

Kamil Durczok: To o czym rozmawiają w takim razie Marcinkiewicz z Rokitą?

Jarosław Kaczyński: O czym rozmawiają? To już jest pytanie o nich.

Kamil Durczok: Pan nie zna treści tych rozmów? Nie czuwa pan nad powstawaniem tego rządu, jako prezes partii?

Jarosław Kaczyński: Jeżeli chodzi o ostatnie rozmowy, które miały miejsce wczoraj, to muszę się przyznać, że nie znam. Jest tyle pracy w związku z kampanią wyboczą, którą się w tej chwili zajmuje, bo to dla partii rzecz niesłychanie ważna. Sądzę, że to są rozmowy odnoszące się do dwóch kwestii, które w takich sytuacjach są zawsze rozstrzygające, tzn. z jednej strony jest kwestia programu, a z drugiej - kwestie personalne.

Kamil Durczok: Pytam o program, bo w tym programie jest napisane o powrocie finansowania ochrony zdrowia z budżetu. To jest coś, co Platforma nazywa „pomysłem radykałów z nieodpowiedzialnymi programami”. Zastanawiam się, gdzie tu jest pole do kompromisu?

Jarosław Kaczyński: My uważamy, że program ochrony zdrowia, w ramach którego w jednym szpitalu jedni mają być w klimatyzowanych pokojach, a drudzy mają leżeć na korytarzach, jest pomysłem skrajnie nieodpowiedzialnym i niemoralnym. Mimo wszystko należy rozmawiać. W Niemczech między socjaldemokratami a chadekami różnice są poważne, a właśnie zdecydowali się na wspólny rząd.

Kamil Durczok: A pan sądzi, że od przerzucenia środków na ochronę zdrowia z funduszu do budżetu, tych środków przybędzie?

Jarosław Kaczyński: Nie przybędzie, ale każdy, kto ma choćby elementarne pojęcie o polskich praktykach, wie, że będą one lepiej pilnowane. Trzeba pamiętać, że obok tego oczywistego faktu, że środków jest za mało, to jeszcze jest tak, że one czasem są wydawane nie na to co trzeba – to jest bardzo łagodne określenie.

Kamil Durczok: To prawda, ale skąd wziąć środki, żeby ta opieka była lepsza?

Jarosław Kaczyński: Po pierwsze, dobrze wykorzystać te środki, które są. W perspektywie jednak trzeba dążyć do tych 6 proc. w dochodzie narodowym – to jest w istocie udział bardzo niewielki – taktowany na świecie jako minimalny, a my go w dalszym ciągu nie mamy.

Kamil Durczok: To powinno wystarczyć na poprawę świadczeń zdrowotnych i na dopłaty do leków. Państwo jeszcze zamierzają zmniejszyć wskaźnik współpłacenia za leki przez pacjenta. To jest oczywiście bardzo słuszny postulat, ale skąd też na to wziąć pieniądze?

Jarosław Kaczyński: Te pięćdziesiąt kilka miliardów złotych, które w tej chwili są, chociaż nie ma co ukrywać, jest to suma zbyt mała, to jednak można też nią gospodarować. Po pierwsze, można taniej kupować leki – to, co się wyprawiało w tej dziedzinie, tj. w relacji między polskim płatnikiem a koncernami medycznymi, to rzeczywiście są rzeczy zdumiewające. W Polsce leki bywały niekiedy kupowane drożej niż w bogatych państwach zachodnich – to wymaga zbadania, dokładnego przyjrzenia się i powiedzenia wprost, kto na tym zarabiał, bo ja nie wierzę, żeby to się bez tego rodzaju mechanizmu działu. Po drugie – zmiany. Proszę pamiętać, że w bardzo wielu dziedzinach polskiego życia jest możliwość bardzo wielu oszczędności, dlatego że nasz system dotąd opierał się w ogromnej mierze na mechanizmach patologicznych albo – można powiedzieć wprost – korupcyjnych.

Kamil Durczok: Na koniec chcę pana zapytać o wczorajszą publikację w tygodniku „Wprost”, który napisał, że Kazimierz Marcinkiewicz korzystał z pomocy jednego z biznesmenów. Pan odpowiedział: „Chodzi o czarną kampanię. Ostrzegamy tych, którzy taką kampanię prowadzą, że mogą bardzo źle na tym wyjść”. Komu i czym pan grozi?

Jarosław Kaczyński: Mówię jeszcze raz – my nie prowadziliśmy dotąd i nie chcemy prowadzić czarnych kampanii, stawiać zupełnie bezpodstawnych zarzutów, ale jeśli tego rodzaju akcje będą prowadzone w dalszym ciągu, to będziemy zmuszeni się bronić. Tyle mogę na razie powiedzieć. Mam nadzieję, że to zostanie powstrzymane. My wiemy, że dużo szerszy układ niż ten, który zawiera się w Platformie Obywatelskiej, czuje się ogromnie zagrożony perspektywą naszego sukcesu, ale mimo wszystko nie można przesadzać.

Kamil Durczok: Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości był gościem Kontrwywiadu. Dziękuję.Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków