http://www.pis.org.pl/
Serwis Wyborczy
Aktualności

29.09.2005 | Informacja prasowa

Pierwsze rozmowy koalicyjne PiS-PO

Pierwsze koalicyjne rozmowy PiS-PO, odbyły się w 29 września br w Sejmie w obecności mediów. Obie strony pozostały przy swoich zdaniach - spór dotyczył tego, czy program rządzenia ma przedstawić PiS, a PO się do niego ustosunkować - co proponowała Platforma, czy też - jak chciało PiS - obie partie mają go wypracować wspólnie.

W rozmowach oprócz Jarosława Kaczyńskiego PiS reprezentowali też Kazimierz Marcinkiewicz, Ludwik Dorn oraz Kazimierz Michał Ujazdowski. W zespole PO oprócz Jana Rokity i Hanny Gronkiewicz-Waltz, uczestniczyli też Grzegorz Schetyna i Bronisław Komorowski.

Drugim nierozstrzygniętym problemem było to, czy uzgodnień koalicyjnych powinno dokonać wąskie grono czołowych działaczy obu ugrupowań - czego domagała się PO, czy też kilka zespołów programowych złożonych w sumie z kilkudziesięciu osób - co postuluje PiS.

Politycy PiS domagali się także od PO przedstawienia jej kandydata na wicepremiera. Platforma odpowiadała, że najpierw uzgodnienie programu, potem personalia. W słowie wstępnym szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził żal, że w rozmowach PO-PiS nie uczestniczy szef PO Donald Tusk. Dowodził też, że nie ma żadnych podstaw, by domagać się obecności w tych rozmowach jego brata - jak chciała Platforma - bo nie jest on działaczem partyjnym, tylko państwowym.

Jarosław Kaczyński oświadczył na koniec rozmów, że jego ugrupowanie przedstawiło swoje propozycje dotyczące zasad formowania rządu i teraz oczekuje na odpowiedź Platformy. Zaznaczył, że PiS oczekuje wymiany dokumentów programowych z PO oraz tego, że rozmowy prowadzone będą w zespołach programowych.

 Szukaj
Kalendarium
Wyniki wyborów
Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych
26.99%PiS
24.14%PO
11.41%Samoobrona
11.31%SLD
7.97%LPR
6.96%PSL
Linki
Lech Kaczyński PiS Wiosna Polaków Mniej podatków